تبلیغات
بهترین پروژه های الکترونیک - wav player
بهترین پروژه های الکترونیک
Electronic for All

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 29 اسفند 1388

مدتی پیش پروژه ای را تحت عنوان wav player  انجام داده بودم البته اخیرا تغییرات کوچکی   در کد های آن انجام دادم و امکان جلو وعقب بردن آهنگ را بهش اضافه کرده بودم تا این که یکی از کاربران سایت در خواست این مدار را دادن وبهانه ای برای گذاشتن این مدار در سایت شد.

اساس کار مدار بدین صورت هست که باید ابتدا اهنگ مورد نظر را به فرمت wav  تبدیل کنید .البته در این میان تنظیمات دیگری هم نیاز هست از جمله این که اهنگ شما باید به صورت مونو mono باشه وفرکانس  آهنگ را ۲۲.۰۵۰ kHz بذارین همچنین که به صورت ۸ بیتی نیز باید باشد.

wavfileview

wav

توضیحات  نویسنده به همراه اموزش تبدیل  آهنگ ، در ادامه مطلب قرار دارد که میتوانید دریافت نمائید .

بعد از این که  اهنگ مورد نظرتون را تبدیل کردین آن را بر روی کارت mmc کپی کنید وطبق نقشه ای که در سایت گذاشته شده مدار را ببندید و از نحوه عملکرد آن  لذت ببرید .

نحوه عملکرد مدار بدین صورت میباشد که در ابتدا طبق دیتا شیت mmc چند کد هگز برای دادن ادرس  و راه اندازی mmc به کارت ارسال میشه اما در مرحله بعد اطلاعات خونده شده از کارت را به pwm میکرو میفرسته و از این طریق صدا رادر خروجی دریافت می کنیم .

در این پروژه از آی سی atmega16  استفاده شده است اما شما میتوانید با هر میکرو دیگه از جمله  atmega8  و…. هم استفاده کنید فقط کافیه پایه ها را طبق میکرو جدید تغییر بدین  درضمن در نقشه شماتیک از میکرو atmega32 استفاده شده اما در سورس برنامه میکرو atmrga16 تعیین شده این تفاوت در نقشه شماتیک وسورس دلیل خاصی نداشته و شما اگر در برنامه از mega16  برای میکرو  استفاده کردین در سخت افزار هم باید از mega16 استفاده کنید یا هر آی سی دیگر و دلیل تغییر در نقشه شماتیک و سورس برنامه را میتوان یه اشتباه در نقشه شماتیک فرض کرد و هیچ :happy:

در مدار ۳ کلید وجود دارد که عملکردیکی از  آن ها برای stop /start کردن موزیک شماست و کلید های بعدی برای جلو و عقب بردن آهنگ شماست .تغذیه خود میکرو ۵ ولت میباشد اما تغدیه کارت حافظه mmc باید ۳.۳ ولت باشد که از یک رگولاتور  ۳.۳  به شماره  LF33CV استفاده شده است و برای هم سطح کردن ولتاژ پایه های متصل به میکرو و کارت حافظه از تقسیم مقاومتی استفاده  است .

اما در مورد اتصال کارت mmc به میکرو میتوانید از سوکت های رایج کارت mmc استفاده میکنید .در شکل زیر شماره پایه های کارت برای شما نمایش داده شده است .

wav_player_mmc

در این مدار از کارت های حافظه mmc با ظرفیت ۱ گیگابایت استفاده شده است اما اگر خواستین از کارت با حافظه کمتر استفاده کنید که باید عدد خط ۹۸ برنامه را تغییر بدین .در حال حاضر به صورت

Test = 512 * 7800

هست که به نسبت تغغیر حافظه کارت مورد استفاده  عدد ۷۸۰۰را باید تغییر داد .

در مدار به پین b.4 پایه شماره ۵ میکرو یک led وصل شد هست که با خواندن هر خانه از سکتور mmc حالت ان تغییر میکند واز روشن به خاموش وبالعکس تغییر وضعیت میدهد و در ظاهر در هنگام پخش موزیک خیلی سریع چشمک میزند.

در این مدار از کریستال خارجی ۱۱.۵۹۲ مگا هرتز استفاده شده است که لازم است در فیوز بیت های میکرو ، کریستال را بر روی کریستال خارجی فرکانس بالا تعیین کنید و در ضمن با این کار در دفعات بعدی اگر خواستید میکرو را پروگرم کنید باید به مبکرو کریستال وصل کنید تا قابل شناسایی باشد .

خروجی صدا توسط یک طبقه تقویت کننده به شماهر ای سی lm386  استفاده شده در ضمن صدای خروجی میکرو به صورت تک کاناله (مونو) میباشد .

kelid_wav_player

همانطور که در شکل بالا می بینید ۳ کلید به میکرو متصل شده است که سه کلید یکی برای پخش و استپ و دیگری برای جلو بردن آهنگ و کلید سوم برای عقب آوردن آهنگ استفاده می شود.

اگر کلید s2  که برای جلو بردن آهنگ است را یک بار فشار دهید آهنگ کمی جلو می رود ولی اگر کلید را فشار داده و ان را نگه دارید آهنگ بیشتر جلو می رود.

اگر کلید s3  که برای عقب بردن آهنگ است را یک بار فشار دهید آهنگ کمی عقب می رود ولی اگر کلید را فشار داده و ان را نگه دارید آهنگ بیشتر عقب می رود.

اگر کلید s1  که برای استپ و پخش استفاده می شود یعنی زمانی که اهنگ در حال پخش است اگر این کلید را فشاردهید اهنگ استپ می شود و دوباره با فشار دادن کلید اهنگ از جایی که استپ شده شروع به پخش شدن می کند.

جهت دانلود فایل سورس اصلی ، نقشه شماتیک و آموزش نحوه تبدیل موسیقی مدار wav player بر روی عکس زیر کلیک نمائید.

دفع
ات دانلود 475
طبقه بندی: پروژه های AVR، 
برچسب ها: wav player،
ارسال توسط vahid vaysi
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin